Nasz hotel, konferencje, szkolenia HR i wyjazdy integracyjne

Prywatny blog ośrodka konferencyjnego: sale konferencyjne.

Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatnie miesiące to coraz bardziej optymistyczna sytuacja na rynkach pracy – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia osiągnął najmniejszy od 1991 roku poziom. Pod koniec 2016 roku wyniosło niewiele ponad 8 procent, a jakieś spadki widoczne były aż w 14 województwach. Sytuacja taka oznaczać będzie dla pracodawców, że będą oni mieli pewne problemy z zatrudnieniem odpowiednich specjalistów.

Z całą pewnością taka sytuacja jest widoczna w branżach technologicznych, tam już od paru lat ludzie są świadomi tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Lecz dość podobna sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w coraz to nowych branżach, między innymi w obszarach, w których jeszcze do niedawna warunki dyktowali pracodawcy.

Sytuacja tego typu będzie dość korzystna nie tylko dla zatrudnianych pracowników, ale także dla naszej gospodarki, jaką będzie rozruszał wzrost wynagrodzeń. Oprócz tego duże znaczenie zaczynają mieć pozapłacowe dodatki, którymi motywuje się pracowników. Zaliczają się do nich między innymi sportowe karty, prywatną opiekę medyczną czy pakiety ubezpieczeniowe dla pracowników i ich rodzin.

Co ciekawe, tendencje w naszym kraju przedstawiają się zupełnie inaczej, niż w reszcie świata, gdzie obserwowany jest ciągły wzrost poziomu bezrobocia. Jak pokazują światowe dane już w bieżącym roku liczba ludzi pozostających bez pracy osiągnąć nawet poziom nawet 200 milionów. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Pomimo opinii wielu osób, rozwój technologiczny i zwiększająca się automatyzacja nie wpływają zbyt mocno na wysokość bezrobocia. Takie hasła często się słyszy od dwustu lat, a w dalszym ciągu mimo wymyślenia wielu maszyn i urządzeń pracowników nic nie zastąpi. Faktem jest natomiast to, że zaawansowane technologie mogą spowodować wymieranie pewnych profesji i powstawanie innych.

Liczba nowych zawodów w ostatnich latach rośnie bardzo dynamicznie, albo korzystają one w bezpośredni sposób z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej odpowiednią obsługę. Z tego też powodu coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować powinny w swój rozwój i nie obawiać się zmian.